Kırgızistan Elçisinden Ziyaret

Kırgızistan Elçisinden Ziyaret


Ankara Haber Merkezi: Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev ... ın Ankara Büyükelçisi Ömüraliyev’i ve beraberindeki heyeti, tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu Malatya’mızda ağırlamaktan mutluluk ...


SON DAKİKA


Kırgızistan Büyükelçisi Kubaniçbek Ömür Aliyev, Vali Aydın Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamlarında ziyaret ederek bir süre görüştü.


VALİLİK’TE..


Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev, Vali Aydın Baruş’u makamında ziyaret etti.


Vali Aydın Baruş tarafından karşılanan Büyükelçi Ömüraliyev, ziyaret anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı. Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Baruş, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ömüraliyev’i ve beraberindeki heyeti, tarihi ve kültürel zenginliklerle dolu Malatya’mızda ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti.


Malatya’da bulunmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu bildiren Büyükelçi Ömüraliyev de, ziyareti kabulden dolayı Vali Baruş’a teşekkür etti. Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını söyleyen Büyükelçisi Ömüraliyev, her alanda artarak gelişen ikili ilişkilerin devam etmesini istedi.


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDE..


Ziyarete, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, Kültür A.Ş Genel Müdürü Kazım Aydın ve Büyükelçilik Müsteşarı Aibek Akaev eşlik etti.


Kırgızistan Büyükelçisi Kubaniçbek Ömür Aliyev’i ülkemizde ve Malatya’mızda görmekten büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Ata yurttan Anayurt’a gelmişler, kendilerine bu vesileyle hoş geldiniz diyorum. Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan, Azerbaycan bunlar Türki coğrafya içerisinde bizim Atayurtlarımızdır. Bizler oraya gittiğimizde Ata yurdumuza, kendileri buraya geldiklerinde Anayurtlarına gelmiş oluyorlar. Kendilerini misafir olarak değil, ev sahibi olarak kabul etmelerini özellikle arz ediyorum” dedi.


Geçtiğimiz aylar içerisinde Özbekistan’a ve Türki coğrafyalara gittiklerini ve orada kendilerini ev sahibi gibi gördüklerini belirten Gürkan, “Gördüğümüz ilgi ve alakadan dolayı da son derece memnun olduk. Kırgızistan Büyükelçimizi burada ağırlamaktan dolayı büyük onur duyduğumu birkez daha belirtmek istiyorum.


Malatya’mız özellikle Orta Asya Cumhuriyetlerimizle hem tarihsel bağları, soy ve kültürel anlamında olduğu gibi dil anlamında da çoğu kelimelerimiz büyük ölçüde, birbirleriyle örtüşüyor. Özellikle bizim büyüklerimizin konuştuğu lisanla, oradaki gördüğümüz lisanın birbiriyle örtüştüğünü gördüm.


Kırgızistan ülkemiz ve bizler için çok önemli bir ülkedir. Hem soy birliği, tarih ve kültürel birlik açısından da önemli bir ülkedir. Kırgızistan’ın özellikle teknolojik ve ekonomik anlamda gelişmesini arzu ediyoruz. Büyükelçimizin hem Türkiye’de büyükelçi olması, hem de Türkiye ile Kırgızistan arasında köprü kurma noktasındaki hassasiyet ve gayretlerini biliyorum. Tam yetkili Büyükelçilik ünvanının verildiğini de ifade ettiler. Kırgızistan’ın Türkiye’ye ve Türki Cumhuriyetlere ne kadar önem verildiğinin en temel göstergesidir. Ülkemizde de inanıyorum ki güzel köprüler oluşturulacaktır” ifadelerine yer verdi.


Başkan Gürkan, Kırgızistan ile Türkiye arasında yakın ilişkiler var. Bunu daha da yakınlaştırmak ve kardeş şehir ile de bunu taçlandırmak istiyoruz. Kırgızistan ile Malatya arasında bir köprü oluşturma açısında Kırgız şehirleri ile Malatya’mızı kardeş şehir yapmak arzusundalar. Bizde buna seve seve evet deriz. Kardeş Şehir konusunda ilgili birimlerimiz gerekli çalışmaları başlatarak kısa sürede sonuçlanacağına inanıyorum.


Kırgızistan Büyükelçisi Kubaniçbek Ömür Aliyev; “Başkanımıza teşekkür ediyorum. Ata yurttan çok selam anayurtta getirdik. Ankara’dan Malatya’yı ziyaret edip, biz burada selamlaşıp, Malatya’da ekonomik, kültür ve sanat, anlamında işbirliği yapmak için bir araya geldik. Amacımız, Malatya ile Kırgızistan arasında köprü oluşturmak. İkili ilişkileri daha da artırmak istiyoruz” dedi.


Konuşmaların ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan tarafından Kırgızistan Büyükelçisi Kubaniçken Ömür Aliyev’e Kayısı ile Bronz Aslan heykeli hediye edildi.


Büyükelçi Kubaniçken Ömür Aliyev’de Kırgızistan ile ilgili Keçi yününden yapılmış panosunu Başkan Gürkan’a hediye ettiler.


Bülten- Bülten Etiketler: Kırgısiztan elçisi / Malatya


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.Beni sonraki yorumlar için e-posta ile bilgilendir.

Adnan Işık


Bir Ramazan Hikâyesi


Mustafa Bahadır Altaş


Malatya Mebusu Mustafa İsmet (İnönü)


Bülent Korkmaz


Futbol Nedir?!.


Celal Yalvaç


Malatya Manzumesi..


Eralp Yalvaç


Boş Tribünler Bu Şehre, Bu Takıma Yakışmıyor


Ertaç Önal


Malatyalı Öğrenci Tenezzühleri- 3


Hüseyin Şahin


“Mezarımın İşareti Kırmızı”


İsmet Yalvaç


‘Malatya İşkencehanesi’nden Bir Devrimci- Ülkücü Öyküsü


Nezir Kızılkaya


‘Destancı Geldiii.. Destaaan!.’


Niyazi Doğan


Bu Sofra Bize Neyi Anlatıyor?


Orhan Alkaya


Bozkırın Ruhu


Orhan Apaydın


Malatya İzlenimleri


Orhan Tuğrulca


Malatya Siyasi Tarihinde İbrahim Galip Hamikoğlu (Akçadağ)


Raşit Kısacık


Su Kenti Malatya!. Hani Su, Hani Yeşil?


Suat Kozluklu


Yeni Bir Yıl, Yeni Başlangıçlar ve Umutlar..


Suat Taşpınar


Doğanşehir ‘Foto Coşkun’la Yerel Tarihine Sahip Çıkıyor