Ankara Gar saldırısının yıldönümünde gösteri

Ankara Gar saldırısının yıldönümünde gösteri


Ankara Haber Merkezi: Ankara'da 2 yıl önce Gar Kavşağı'nda meydana gelen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısının yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri anmak için Ankara Tren Garı önünde ...


Dünya Bülteni/ Haber Merkezi


Ankara'da 2 yıl önce Gar Kavşağı'nda meydana gelen ve 102 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısının yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri anmak için Ankara Tren Garı önünde toplanmak isteyen gruplara polis biber gazı ile müdahale etti.


Ankara Garı önünde gerçekleşecek olan anma nedeniyle polis ekipleri sabah saatlerinden itibaren çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı. Gara çıkan bütün yollar sabah erken saatlerde trafiğe kapatıldı. Bomba uzmanları ve çok sayıda polis anmanın yapılacağı yerde arama yaptı. Sıhhiye caddesinde toplanan yaklaşık 100 kişilik grup anma programının düzenleneceği alana gitmek istedi. Fakat polis ekipleri, sadece olayda hayatını kaybeden kişilerin yakınlarına, milletvekillerine ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine izin verdi. Fakat grup hep birlikte girmek isteyince polis ekipleri müdahale etti. Biber gazlı müdahale sonrası grup bölgeden uzaklaştırıldı.


ANKARA GAR SALDIRISI


Sivil toplum kuruluşlarınca Sıhhiye Meydanı'nda 10 Ekim 2015'te düzenlenecek miting için Ankara Garı önünde toplananların kortej hazırlığı devam ederken, 3 saniye arayla 2 patlama meydana gelmiş, ikisi çocuk 102 kişi hayatını kaybetmiş, 391 kişi de yaralanmıştı.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma kapsamında hazırladığı iddianamede, 36 sanık hakkında "anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs etmekten" bir kez, "100 kişiyi öldürmek" suçundan ise toplam 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılması talep edilmişti.


Bununla birlikte "terör örgütünün faaliyeti kapsamında 391 kişiyi öldürmeye teşebbüs etmek", "terör örgütünün faaliyeti kapsamında ruhsatsız silah ve patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından da sanıklar hakkında 7 bin 631 yıldan 11 bin 750 yıla kadar hapis istenmişti. 


Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria’daki yasa dışı yerleşimlerde bin 588 konut daha inşa etme kararını kınadı.


Eti'nin kurucusu Firuz Kanatlı tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.


D-100 Karayolu Çağlayan Mevkii Kadıköy istikametinde 3 aracın karıştığı trafik kazası meydana geldi.


Başbakan Yıldırım, yarın Ankara'ya resmi ziyaret gerçekleştirecek olan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile Çankaya Köşkü'nde bir araya gelecek.


Heyetler arasında vize sorununun çözümüne yönelik görüşme yapıldı


İstanbul'da gerçekleştirilecek olan "D-8 Dışişleri Bakanları" toplantısı ve D-8 Zirvesi kapsamında, yarından itibaren bazı yolların trafiğe kapatılacağı bildirildi


Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi yukarıdan gıda, ilaç, elbise, şu bu artık girmeyecek. Artık hava sahası kapalı. Artık Erbil'den bir yere uçuş olamayacak çünkü en önemli hava sahası biziz. Biz, merkezi yönetime gıdaydı, ilaçtı vesaire, ihtiyaçlarını oraya göndereceğiz.


Türk Kızılayı Genel Başkanı Kınık, "Bizler 1,5 asırlık bu emin eller hareketinin, Kızılhaç ve Kızılay hareketinin içindeki 1,5 asırlık Türkiye Kızılay Derneği olarak bu seneki kasım ayında gerçekleştirilecek olan federasyon seçimlerinde Avrupa Başkanlığına aday olduk" dedi


Rusya Enerji Bakanı Novak, domates ithalatının 1 Aralık’ta başlaması için Türkiye ile prensipte anlaşıldığını belirtti


FETÖ/PDY'nin şifreli haberleşme programı "ByLock"u kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 73 eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 18 ilçe belediyesi çalışanından 57'si tutuklandı.


Dışişleri Bakanlığı'ndan, Pakistan'da polis otobüsüne düzenlenen ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan terör saldırısı için kınama mesajı yayınlandı


Devlet memurlarının 1 lira 83 kuruş olan saat başı fazla çalışma ücreti, yeni yılda yüzde 7,6 artışla 1 lira 97 kuruşa yükselecek. Özel kalem personeliyle makam şoförleri ise saat başına 2,08 lira fazla mesai alacak.


Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan'ın, görevinden istifa ettiği bildirildi


Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski CHP Genel Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Baykal'ın dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. Türe tarafından da değerlendirilmesini sağladı.


Türkiye ile ABD arasındaki kritik vize görüşmesinin başladığı bildirildi


Adalet Bakanı Gül başkanlığında toplanan Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından, eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Yargıtay üyeliğine atandı