Ankara, Moskova'ya posta mı koyacak; Katar'a gidip 'Haydi yine Esad devirmece oynayalım' mı diyecek?

"Ankara, Moskova'ya posta mı koyacak; Katar'a gidip 'Haydi yine Esad devirmece oynayalım' mı diyecek?"


Ankara Haber Merkezi: Suriye İçsavaşı’nı ve özellikle İdlib’de olan biteni izleyen gazeteciler-gözlemciler olarak, sanırım bazılarımız yanlış bir izlenim yarattık. Vurguyu şuraya yaptık, şurayı kenarda bıraktık. Bu, olanlara belirli bir mesafeden ...


* Ümit Kıvanç

Suriye İçsavaşı’nı ve özellikle İdlib’de olan biteni izleyen gazeteciler-gözlemciler olarak, sanırım bazılarımız yanlış bir izlenim yarattık. Vurguyu şuraya yaptık, şurayı kenarda bıraktık.

Bu, olanlara belirli bir mesafeden bakıp görebildiklerimizi toparlamak yerine Ankara’nın dehlizlerinde neler döndüğüne odaklanmaktan kaynaklandı. Fakat -emin olun, eksikliğime mazeret bulmaya çalışmıyorum- iki etken var ki, pek çok olayda bakış açımızı daraltıyor, zihinsel kapasitemizi azaltıyor. İlki şu: mâkûl olanın takipçisi değil tutkularının esiri, ne zaman ne yapacağı belirsiz kimselerce yönetiliyoruz. İkincisi, seksen milyonluk koskoca ülkenin onca tecrübeli devletinin her şeyine Kürt düşmanlığı ve buna bağlı takıntıların yön vermesi, dikkatimizi ve bakış açımızı saptırıyor, öngörülerimizi baltalıyor.

Bunların tesiriyle, bir ayrımı yeterince berrak gösteremedik: Astana Planı gereği Türkiye’nin İdlib’de yerine getirmesi gereken işlevle Ankara’nın buraya girmekteki hedefi arasındaki fark. Astana Planı’nın yürütücü ekibi İran+Suriye+Türkiye, patronu Rusya. Ankara’nın İdlib’e girerkenki ve girmekteki özel hedeflerine ulaşabilmesi ancak, başta Rusya, ötekilerin rızasına bağlı. Tabiî bir de şu ihtimal var: Türkiye’ye bazı işleri yaptırabilmek için onun bazı genel plan dışı hareketlerine göz yumulabilir. Bunlar ne olabilir: Efrin’e girer miyiz, güneydoğuya uzanan kolu kopartıp Fırat Kalkanı bölgesine bağlar mıyız, hiç olmadı, kantonu kuşatır boğar mıyız… Bizim pek iyi bildiğimiz, bütün dünyanın da artık öğrendiği mâlûm uyanıklık-fırsatçılık kültürüne uygun haller, dümenler düzenler.